%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%83%d0%bd%d0%be%d0%ba1

2016 рік в Україні проголошено

роком ушанування пам’яті Івана Франка (Указ Президента України № 687/2015 “Про вшанування пам’яті Івана Франка у зв’язку з 160-річницею від дня народження та 100-річчям від дня смерті Івана Франка).

 15 фактів про Івана Франка, які варто знати

 Відзначався колосальною працездатністю. За 40 років активного творчого життя кожних два дні виходив новий твір письменника (вірш, новела, повість, роман, монографія тощо). Щороку видавав по 5–6 книжок.

 1. Став першим професійним українським письменником, який заробляв на життя літературною працею.
 2. У гімназії сидів на останній парті, але міг майже дослівно переказати розповіді вчителів на заняттях. У п’ятому класі під час уроків, які вважав нецікавими, читав Шекспіра в німецькому перекладі.
 3. У гімназійні роки, залишившись без батьків, заробляв на життя репетиторством. Із тих коштів зібрав величезну на той час бібліотеку – понад 500 томів.
 4. Чотири рази його ув’язнювала австрійська влада (у 1877, 1880, 1889 і 1892 рр.).
 5. Володів 14 мовами. Поет, прозаїк, фольклорист, перекладач, публіцист, філософ, економіст, політик, громадський діяч. Сучасники називали його «академією в одній особі».
 6. Писав твори не лише українською, а й польською, німецькою, іншими мовами. Перекладав на українську в тому числі з давньої вавилонської, давньоіндійської, давньоарабської, давньогрецької, східних.

Перекладав також на німецьку українські народні пісні, допомагав Михайлу Грушевському з німецьким перекладом «Історії України–Руси».

 1. Співзасновник першої української політичної партії – Русько-Українська радикальна партія – та перший її голова, автор програми.
 2. Закликав населення Галичини називати себе українцями, а не русинами. «Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими, а українцями без офіціяльних кордонів…», писав він у листі до молоді в 1905-му.
 3. Одним із перших спрогнозував крах ідеології марксизму, а соціалістичну державу назвав тюрмою: «Люди виростали б і жили би в такій залежності, під таким доглядом держави, про який тепер у найабсолютніших поліційних державах нема й мови. Народна держава сталась би величезною народною тюрмою».
 4. Радянський режим називав його атеїстом. А він залишався глибоко віруючою людиною. Виріс у побожній родині, досліджував Святе Письмо, товаришував із галицькими священиками, мав приязні стосунки з митрополитом Андреєм Шептицьким.
 5. Його переклад біблійної «Книги Буття» досі залишається найбільш точним перекладом цієї частини Біблії українською мовою.
 6. Ледь не запізнився на власне весілля з Ольгою Хоружинською. У кабінеті батька нареченої знайшов стару книжку і переписував із неї рідкісного вірша.
 7. Останні сім років писав лівою рукою, бо права була паралізована. Систематизувати та упорядковувати матеріали йому допомагав син Андрій.

Двоє синів Івана Франка (Петро і Тарас) вступили до складу легіону Українських січових стрільців.

 1. Помер Іван Франко 28 травня 1916-го на чужих руках – сини були у війську, дочка в Києві, дружина в лікарні. Через бідність і нестачу грошей ховали в чужій вишиваній сорочці, в «позиченій» ямі на шість домовин.

В окремій могилі перепоховали Івана Франка через 10 років.

Цитати із творів Івана Франка,

що можуть бути використані при створенні соціальної реклами:

«Нам пора для України жить!»

«Лупайте сю скалу!»

«Треба твердо в бою нам стояти…»

«Так, се Україна, свобідна, нова!»

«Силу рукам дай, щоб пута ламати,

Ясність думкам – в серце кривди влучать…»

«Ми дальший крок підем робити сміло…»

«Сійте в головах думи вольнії…»

«Лиш розум і труд у пригоді стає»

«Хто правду лама, з тим ти сміло борись»

 

Корисні Інтернет-посилання

 

 1. Енциклопедія життя і творчості Івана Франка. [Електронний ресурс] // – Режим доступу: http://www.i-franko.name
 2. Гніт подружжя без любови деморалізує і до крихти руйнує женщину. Іван Франко. [Електронний ресурс] // – Режим доступу: http://gazeta.ua/articles/opinions-journal/_gnit-podruzhzhya-bez-lyubovi-demoralizuye-i-do-krihti-rujnuye-zhenschinu-ivan-franko/384329
 3. Лідія Громовенко. Іван Франко (1856-1916): письменник, критик, перекладач, публіцист, політик, учений. [Електронний ресурс] // – Режим доступу: http://www.abc-people.com/data/franko/dat1.htm
 4. Микола Жулинський. Іван Франко – речник культурного націоналізму ДЕРЖАВНІСТЬ. [Електронний ресурс] // – Режим доступу: http://universum.lviv.ua/magazines/universum/2013/3/zhul.html
 5. Ярослав Грицак. Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856–1886). [Електронний ресурс] // – Режим доступу: http://www.i-franko.name.
 6. 6. Іван Франко: життєвий і творчий шлях [Електронний ресурс]/

Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім.

І.Франка. – Режим доступу: http://lib.if.ua/franko/1250252476.html

 1. 15 цікавих та маловідомих фактів про Івана Франка[Електронний

ресурс] // Режим доступу: http://report.if.ua/istoriya/15-cikavyh-ta-          malovidomyh-faktiv-pro-ivana-franka/

 

Радимо переглянути

 

 1. Обличчя української історії Іван Франко[Електронний ресурс]// Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=liSCZtXwqBw
 2. Велич особистості 31.05.15 Іван Франко[Електронний ресурс] // Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=oV4XVRJrHyg
 3. Для всіх народів і для всіх віків (160 років від дня народження Івана Франка)[Електронний ресурс] // Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Rduf3I0v7v8
 4. ІванФранко. Мойсей (Аудіокнига)// Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=ju5wyfUA1ho

 

Підготувала вчитель української мови та літератури Збризька О.і.

Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Чер    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031